ArmoLIPID Plus®

ArmoLIPID Plus® je výživový doplnok, ktorý obsahuje suchý extrakt dráča indického (Berberis aristata). Táto zložka pomáha kontrolovať plazmatický cholesterol a triglyceridy. Je určený na použitie v kombinácii s pestrou a vyváženou stravou a zdravým životným štýlom1.

Armolipid packshot

Odporúčania Európskej kardiologickej spoločnosti/Európskej spoločnosti pre aterosklerózu (EAS) odporúčajú rôzne výživové doplnky na kontrolu hladín cholesterolu a ArmoLIPID Plus® je jedným z nich. Berberín v prípravku ArmoLIPID Plus® pomáha kontrolovať plazmatický cholesterol a triacylglyceroly. ArmoLIPID Plus® pridávaný k strave významne zlepšil lipidový profil oproti samotnej diéte u účastníkov s dyslipidémiou, ktorí nevyžadovali medikamentóznu liečbu v súlade s pokynmi ATPIII alebo ktorí preukázali vedľajšie účinky alebo mali kontraindikácie liečby znižujúcej hladinu lipidov.2

Prečítajte si informácie o výživovom doplku ArmoLIPID Plus®

Zloženie výživového doplnku ArmoLIPID Plus®

Hlavnými zložkami výživového doplnku ArmoLIPID Plus® sú (obrázok č. 1):3

Obrázok č. 1: Zložky výživového doplnku ArmoLIPID Plus®.1,3

 

Množstvo každej zložky v jednej tablete výživového doplnku ArmoLIPID Plus® je nasledujúce (tabuľka č. 1)3:

Tabuľka č. 1: Množstvo každej zložky v jednej tablete výživového doplnku ArmoLIPID Plus®3

Priemerná analýza

Na 1 tabletu

Červená fermentovaná ryža

zodpovedá monakolínom

                 160 mg

                      2,8mg

Polikozanoly

                   10 mg

   

Suchý extrakt dráča indického(Berberis aristata) DC.

zodpovedá hydrochloridu berberínu

                 588 mg

                 500 mg

Kyselina listová (folát)

 

                 200 μg*

Koenzým Q10

                  2,0 mg

oleorezín s vysokým obsahom astaxantínu z rias Haematococcus pluvialis

zodpovedá astaxantínu

                    20 mg

                   0,5 mg

* Zodpovedá 100 % referenčnej výživovej hodnoty.

Tu sú účinky každej zložky:

Červená fermentovaná ryža | Armolipid plus

Červená fermentovaná ryža sa vyrába fermentáciou ryže Oryza sativa určitým kmeňom mikroorganizmu Monascus purpureus. Už dlho sa používa v tradičnej  čínskej medicíne a ázijskej kuchyni. Červená fermentovaná ryža obsahuje monakolíny, Kompetitívne inhibuje aktivitu 3-hydroxy-3-metylglutaryl-koenzým A (HMG-CoA) reduktázy, kľúčového enzýmu v biosyntéze cholesterolu1,4,9.

Polikozanol

Polikozanoly sú zmesi prírodných mastných alkoholov obsiahnutých vo voskovitej matrici cukrovej trstiny (Saccharum officinarum), v ryžových otrubách (Oryza sativa) a vo včeľom vosku (Apis mellifera).. Polikozanol môže mierne inhibovať syntézu HMG-CoA reduktázy1,9. V experimentálnom modeli in vitro bolo spracovanie lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) výrazne posilnené polikozanolom, aj keď syntéza cholesterolu nebola silne inhibovaná5.

Berberis aristata

Suchý extrakt získaný z kôry dráča indického (Berberis aristata), kra, ktorý sa prirodzene vyskytuje v Himalájach a Nepále, obsahuje berberín a má priaznivé účinky na kontrolu cholesterolu a triacylglycerolov v plazme, čím podporuje činnosť srdcovocievneho systému1.

Kyselina listová (folát)

Kyselina listová (folát) prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu. Homocysteín je látka, ktorá sa prirodzene tvorí v organizme pri metabolizme aminokyseliny metionínu, ktorá sa dostáva do organizmu stravou. Vytvorený homocysteín sa tak znova premení na metionín. Ak sa tento proces premeny neuskutoční, alebo ak k nemu dochádza iba čiastočne, nepremenený homocysteín sa v organizme hromadí a môže mať škodlivý vplyv na niektoré orgány, najmä na srdcovocievny systém. Kyselina listová je schopná znížiť hladinu homocysteínu v plazme6,9.

Výživový doplnok ArmoLIPID Plus obsahuje dennú fyziologickú dávku kyseliny listovej (folátu).1

Koenzým Q10

Koenzým Q10 je fyziologická zložka nášho tela a nachádza sa všade v prírode7,9.

Oleoresín s vysokým obsahom astaxantínu Astaxantín je látka syntetizovaná mikroskopickou riasou Haematococcus pluvialis a zohráva dôležitú úlohu v oxidačno-redukčných reakciách,8.

Spôsob podávania a preventívne opatrenia

Spôsob podávania1: odporúčaná dávka je jedna tableta denne, ktorá sa užíva perorálne. V prípade ťažkostí s prehĺtaním sa odporúča tabletu rozdeliť na dve časti a zapiť ju pohárom vody.

 Upozornenia1:

 • Neprekračujte odporúčanú dennú dávku z maximálneho denného množstva menej ako 3 mg
 • Uchovávajte mimo dosahu malých detí
 • Neužívajte počas tehotenstva, dojčenia
 • Neužívajte ak ste mladší ako 18 rokov
 • Neužívajte ak ste starší ako 70 rokov
 • Neužívajte, ak užívate lieky na zníženie hladiny cholesterolu alebo ak už užívate iné prípravky obsahujúce červenú fermentovanú ryžu Pred použitím prípravku sa odporúča poradiť sa s lekárom Výživový doplnok sa nesmie užívať súbežne so statínmi. S inými liekmi sa užívať môže (fibráty, ezetimib, cholestyramín)

Výživové doplnky nie sú náhradou pestrej a vyváženej stravy a zdravého životného štýlu.

Pri užívaní výživového doplnku ArmoLIPID Plus sa môžu vyskytnúť poruchy tráviaceho traktu a bolesť svalov, najmä u osôb s neznášanlivosťou statínov. Ak sa objaví bolesť svalov, obráťte sa na lekára.

ArmoLIPID PLUS®

ArmoLIPID PLUS® je kombinácia zložiek, ktoré harmonicky pôsobia, aby podporili pozitívne účinky vhodnej stravy a zdravého životného štýlu.

Kúpte tu

Zmeny životného štýlu

Ako znížiť hladinu cholesterolu. Úpravy životného štýlu a lieky na zníženie cholesterolu môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.

Čítaj viac

Posúdené lekárom zo spoločnosti Viatris 01 December 2020

 • Zdroje

  1. Mylan. ArmoLIPID Plus®. English Leaflet
  2. Barrios V, Escobar C, Cicero AF, et al. A nutraceutical approach (Armolipid Plus) to reduce total and LDL cholesterol in individuals with mild to moderate dyslipidemia: Review of the clinical evidence. Atheroscler Suppl. 2017;24:1–15
  3. Nguyen T, Karl M, Santini A. Red Yeast Rice. Foods. 2017;6(3):19.
  4. Menendez R, Fernandez SI, Del Rio A, et al. Policosanol inhibits cholesterol biosynthesis and enhances low density lipoprotein processing in cultured human fibroblasts. Biol Res. 1994;27(3-4):199-203.
  5. Vijayakumar A, Kim EK, Kim H, et al. Effects of folic acid supplementation on serum homocysteine levels, lipid profiles, and vascular parameters in post-menopausal Korean women with type 2 diabetes mellitus. Nutr Res Pract. 2017;11(4):327–333.
  6. Saini R. Coenzyme Q10: The essential nutrient. J Pharm Bioallied Sci. 2011;3(3):466–467.
  7. Choi HD, Youn YK, Shin WG. Positive effects of astaxanthin on lipid profiles and oxidative stress in overweight subjects. Plant Foods Hum Nutr. 2011;66(4):363-369