Všetko, čo potrebujete vedieť o vysokej hladine cholesterolu

Cholesterol je základnou zložkou ľudského tela nevyhnutnou na vykonávanie rôznych funkcií, ako je produkcia vitamínu D a určitých hormónov.1 Vyššia hladina cholesterolu ako normálna môže spôsobiť zdravotné problémy. Poďme pochopiť, čo spôsobuje vysokú hladinu cholesterolu a ako sa dá regulovať.

Pár na turistike s aktívnym životným štýlom

Cholesterol je prírodný steroid, ktorý sa nachádza v krvi a obsahuje malé častice, ktoré možno rozdeliť na lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL) veľmi chudobné na cholesterol a lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL) veľmi bohaté na cholesterol. Vysoká hladina LDL cholesterolu, takzvaného „zlého cholesterolu“, spôsobuje zúženie tepien, a tým zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení alebo mozgovej príhody. Na druhej strane zvýšené hladiny HDL cholesterolu nazývaného „dobrý cholesterol“ zabraňujú upchávaniu tepien a znižujú toto riziko.1 Prečítajte si viac informácií o týchto druhoch cholesterolu. Riziko srdcových ochorení alebo cievnej mozgovej príhody sa zvyšuje nielen v dôsledku vysokej hladiny cholesterolu, ale existujú aj ďalšie rizikové faktory, ako je fajčenie, vysoký krvný tlak, vek, pohlavie, diabetes mellitus 2. typu a rodinná anamnéza srdcových ochorení, ktoré je potrebné zvážiť.2 Čítajte ďalej a dozviete sa viac o cholesterole a srdcových ochoreniach.

Čo spôsobuje vysoké hladiny cholesterolu?

Faktory, ktoré sú zodpovedné za vysokú hladinu cholesterolu, sú uvedené na obrázku č. 1.2

Obrázok č. 1: Príčiny vysokej hladiny cholesterolu.2v

Čo spôsobuje vysoký cholesterol

 • Dedičné: vysoká hladina cholesterolu môže závisieť od vašej genetickej predispozície. Každý, kto má v rodinnej anamnéze vysoké hladiny cholesterolu, je vystavený vysokému riziku.
 • Faktory životného štýlu: nedostatočné cvičenie, konzumácia stravy bohatej na nasýtené tuky vás predurčuje k vysokej hladine cholesterolu.
 • Základné zdravotné stavy: ochorenie, ako je nízka činnosť štítnej žľazy, môže byť dôvodom vysokej hladiny cholesterolu.

Prečo by ste si mali nechať skontrolovať hladinu cholesterolu?

V určitých prípadoch môže byť vysoká hladina cholesterolu nepozorovaným stavom. Zvyšuje však riziko ochorení, ako sú cievna mozgová príhoda a srdcové ochorenia.2 Európska kardiologická spoločnosť/Európska spoločnosť pre aterosklerózu preto odporúča skríning hladiny cholesterolu na vyhodnotenie rizika kardiovaskulárnych ochorení.1 Zistite viac o príznakoch.

Máte obavy z liečby?

K dispozícii sú účinné stratégie a liečby, ktoré vám pomôžu pri liečbe vysokých hladín cholesterolu a znižovaní rizika srdcových ochorení alebo cievnej mozgovej príhody. Lekár vám pomôže nájsť pre vás najvhodnejšiu možnosť liečby.

Lekár vám na začiatok odporučí rôzne úpravy životného štýlu. Môže vám predpísať lieky, ktoré znižujú hladinu zlého cholesterolu, ak je to potrebné na zníženie rizika mozgovej príhody a srdcových ochorení.2 Prečítajte si ďalšie informácie o liečbe.

Tipy na prevenciu srdcových ochorení a kontrolu hladín cholesterolu

Lekár môže navrhnúť nasledujúce zmeny stravy a životného štýlu na kontrolu zvýšenej hladiny cholesterolu a zníženie rizika srdcových ochorení (obrázok č. 2):2,4,5

Obrázok č. 2: Zmeny životného štýlu na kontrolu vysokej hladiny cholesterolu.2

Ako znížiť cholesterol bez liekov?

 • Skoncovanie s fajčením: Odvykanie od fajčenia pomáha pri prevencii srdcových ochorení bez ohľadu na hladinu cholesterolu.
 • Chudnutie: Obezita zvyšuje riziko srdcových ochorení a chudnutie pomáha pri prevencii. Získajte viac informácií o chudnutí.
 • Zmeny v strave: Zníženie množstva nasýtených tukov v strave pomôže pri prevencii srdcových ochorení. Nie všetky tuky sú však zlé. Môžete konzumovať zdravé, nenasýtené tuky. Uvádzame zoznam potravín bohatých na nasýtené a nenasýtené tuky (obrázok č. 3). Prečítajte si o receptoch s nízkym obsahom cholesterolu.

Obrázok č. 3: Potraviny bohaté na nenasýtené a nasýtené tuky.2,4,5

Potraviny bohaté na nenasýtené a nasýtené tuky a ich dopad na cholesterol

 • Cvičenie: Pravidelné cvičenie môže chrániť pred srdcovými ochoreniami.
 • Okrem toho sa na kontrolu hladín cholesterolu odporúča obmedziť príjem alkoholu (≤ 10 g/deň (1 jednotka) pre mužov a ženy)
 • len poznámka: veľká väčšina cholesterolu v organizme vzniká endogénnou cestou biosyntézy de novo, nie príjmom z potravín. Napr. klasické maslo nemá vplyv na hodnoty cholesterolu v krvi.

Lekár vám môže odporučiť aj výživové doplnky, ktoré vám pomôžu regulovať hladinu cholesterolu, ak sa užívajú s vhodnou stravou.

Prečítajte si viac informácií o týchto výživových doplnkoch

Zmeny životného štýlu

Ako znížiť hladinu cholesterolu. Úpravy životného štýlu a lieky na zníženie cholesterolu môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.

Čítaj viac

Vysoký cholesterol a kardiovaskulárne ochorenia

Vysoká hladina cholesterolu a kardiovaskulárne ochorenia Vysoká hladina cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteínov môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Čítaj viac

Posúdené lekárom zo spoločnosti Viatris 01 December 2020

 • Zdroje

  1. Huff T, Jialal I. Physiology, Cholesterol. [Updated 2019 Mar 13]. StatPearls Publishing; Treasure Island (FL), 2019.
  2. InformedHealth.org. High cholesterol: Overview. 2013. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279318/. Accessed on: 30 October 2019.
  3. Grützmacher P, Öhm B, Szymczak S, et al. Primary and secondary prevention of cardiovascular disease in patients with hyperlipoproteinemia. Clin Res Cardiol Suppl. 2017;12(1):22–26.
  4. InformedHealth.org. High cholesterol: Lowering cholesterol without tablets. 2013.Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279237/. Accessed on: 30 October 2019.
  5. InformedHealth.org High cholesterol: Does reducing the amount of fat in your diet help? 2013. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279315/. Accessed on: 30 October 2019.