Ako znížiť hladinu cholesterolu

Rýchla regulácia zvýšenej hladiny cholesterolu znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Zatiaľ čo zmeny životného štýlu sú základným kameňom kontroly cholesterolu, lieky na zníženie hladiny cholesterolu sa zvyčajne predpisujú jednotlivcom, ktorí sa takýmto zmenám bránia.

Pár na prechádzke v parku

Prečo by ste sa mali obávať vysokej hladiny cholesterolu?

Cholesterol je nepostrádateľným pre niekoľko funkcií tela. Abnormálna hladina cholesterolu v krvi však môže mať negatívne účinky. Vysoké hladiny lipoproteínového cholesterolu s nízkou hustotou (LDL-C), nazývané hypercholesterolémia, môžu spôsobiť tukové usadeniny (povlak) vo vašich krvných cievach, čo môže následne zvyšovať riziko kardiovaskulárnych ochorení.1

Získajte predstavu o tom, čo je cholesterol.

Cholesterol v cievach

Obrázok č.1: Cholesterolový povlak v cievach.

Preto je pochopenie spôsobov, ako znížiť abnormálne hladiny cholesterolu v krvi, dôležité a nevyhnutné pre zdravý život.1

Ako znížiť hladinu cholesterolu

Pozrime sa na spôsoby, ako znížiť hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a zvýšiť hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu.

Zmeny životného štýlu na zníženie hladín cholesterolu

Jednoduché zmeny životného štýlu vám môžu pomôcť kontrolovať hladinu cholesterolu v krvi. Úprava životného štýlu je základným kameňom liečby ochorení s poruchami  lipidového metabolizmu  a obezity. Nasleduje niekoľko zmien životného štýlu odporúčaných rôznymi zdravotnými usmerneniami:2

1. Prechod na stravu s nízkym obsahom nasýtených a trans-mastných kyselín

Plán zdravej výživy zahŕňa zníženie množstva nasýtených a trans-tukov a zvýšenie príjmu mono- a polynenasýtených mastných kyselín. Na dosiahnutie priaznivej hladiny cholesterolu je potrebné prejsť na stravu bohatú na ovocie, zeleninu, chudé mäso a celozrnné výrobky.

2. Začlenenie funkčných potravín alebo výživových doplnkov

Funkčné potraviny a výživové doplnky  sú definované ako „potraviny alebo zložky potravín, ktoré poskytujú výhody nad rámec základnej výživy a stravovania, pričom môžu hrať úlohu pri znižovaní alebo minimalizácii rizika určitých chorôb a iných zdravotných stavov“.

Na zníženie hladiny cholesterolu sa čoraz viac používajú funkčné potraviny a výživové doplnky. Veľmi obľúbeným príkladom funkčných potravín sú ovsené vločky. Je známe, že ovsené vločky okrem poskytovania energie a výživy znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Medzi ďalšie funkčné potraviny a výživové doplnky, ktoré môžu pomôcť pri znižovaní hladiny cholesterolu, patrí červená fermentovaná ryža, ľanové semienko a potraviny bohaté na rastlinné steroly a stanoly. Zistite viac o výživových doplnkoch na kontrolu hladín cholesterolu.

3. Fyzická aktivita a pravidelné cvičenie

Fyzická nečinnosť je dobre známym rizikovým faktorom pre niektoré kardiovaskulárne ochorenia. Fyzická aktivita a pravidelné cvičenie pomáhajú znižovať celkové riziko kardiovaskulárnych ochorení reguláciou hmotnosti, znižovaním výskytu cukrovky typu 2 a reguláciou krvného tlaku a hladín lipidov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča najmenej 150 minút aeróbnej fyzickej aktivity so strednou intenzitou alebo 75 minút aeróbnej fyzickej aktivity s vysokou intenzitou počas celého týždňa, aby ste viedli zdravý život bez ochorení.

4. Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti

Úprava telesnej hmotnosti by mala byť prioritou, ak plánujete znižovať hladinu cholesterolu. Strata nadváhy, najmä u jedincov s metabolickým syndrómom, môže pomôcť pri znižovaní LDL (zlého) cholesterolu.

Prečítajte si viac informácií o zmenách životného štýlu.

Lieky na zníženie hladiny cholesterolu

Lieky znižujúce hladinu cholesterolu sú ďalšou možnosťou pre jednotlivcov, ktorí nie sú schopní znížiť hladinu cholesterolu iba zmenou životného štýlu. V súčasnosti sú k dispozícii viaceré lieky na zníženie hladiny cholesterolu, pričom každý z nich má jedinečný mechanizmus účinku.

Lieky na zníženie cholesterolu

Obrázok č. 2: Lieky na zníženie hladiny cholesterolu.3

Váš lekár vyberie najvhodnejší liek na základe vašich laboratórnych parametrov a ďalších špecifikácií. V súčasnosti sa používajú rôzne lieky na zníženie hladiny cholesterolu:3

 1. Statíny: lieky, ktoré blokujú enzým podieľajúci sa na produkcii cholesterolu v tele.
 2. Kyselina nikotínová: tiež známa ako niacín alebo vitamín B3, kyselina nikotínová významne zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v tele blokovaním štiepenia tukov v tukovom tkanive.
 3. Fibráty: fibráty znižujú triacylglyceroly a môžu tiež zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol.
 4. Sekvestranty žlčových kyselín: sekvestranty žlčových kyselín sú lieky, ktoré znižujú LDL cholesterol zvýšením premeny cholesterolu na žlčové kyseliny v pečeni.
 5. Ezetimib: ezetimib je liek, ktorý je schopný selektívne inhibovať absorpciu cholesterolu z potravy.
 6. Inhibítory proproteín konvertázy subtilizín/kexín typu 9 (PCSK9): znižujú LDL cholesterol v krvi podporou jeho odbúravania v pečeni.

Získajte ďalšie informácie o možnostiach liečby znižujúcej hladinu cholesterolu.


Zmeny životného štýlu

Ako znížiť hladinu cholesterolu. Úpravy životného štýlu a lieky na zníženie cholesterolu môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.

Čítaj viac

ArmoLIPID PLUS®

ArmoLIPID PLUS® je doplnok výživy, ktorý môže pomôcť kontrolovať hladinu cholesterolu okrem zdravej stravy a cvičenia.

Čítaj viac

Posúdené lekárom zo spoločnosti Viatris 01 December 2020

 • Zdroje

  1. Huff T, Jialal I. Physiology, Cholesterol. [Updated 2019 Mar 13]. StatPearls Publishing; Treasure Island (FL), 2019.
  2. Enkhmaa B, Surampudi P, Anuurad E, et al. 2018. Lifestyle changes: Effect of diet, exercise, functional food, and obesity treatment on lipids and lipoproteins. Endotext. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK326737/. Accessed on: 08 November 2019.
  3. Zodda D, Giammona R, Schifilliti S. Treatment strategy for dyslipidemia in cardiovascular disease prevention: Focus on old and new drugs. Pharmacy (Basel). 2018;6(1):10.