Cholesterol v strave

Ak sú vaše hodnoty cholesterolu vysoké, určite vám bolo odporúčané, aby ste sa popri ďalších úpravách životného štýlu starali aj o svoju stravu. Môže to však byť zložité, pretože nemôžete prestať konzumovať všetko, čo obsahuje tuky. Ak to urobíte, vaše telo nebude mať dostatok cholesterolu potrebného na vykonávanie rôznych funkcií. Máte z toho zmätok? Vôbec nemusíte. Tento článok podrobne opisuje všetko, čo potrebujete vedieť o zdrojoch cholesterolu v strave.

Zdravé jedlo na tanieri

Rôzne potraviny, ako sú vajcia a mliečne výrobky, obsahujú prírodný cholesterol, a tým zvyšujú vašu hladinu cholesterolu. Je samozrejmé, že by ste mali kontrolovať množstvo cholesterolu a tukov vo svojej strave. Z tohto dôvodu nie je vhodné konzumovať stravu bez tukov alebo cholesterolu. Dobrou správou je, že rôzne zlúčeniny v strave inhibujú absorpciu cholesterolu a znižujú jeho hladinu v krvi. Okrem toho, rôzne druhy tukov, ako napríklad nenasýtené tuky, zvyšujú hladinu HDL cholesterolu, ktorý vás chráni pred srdcovými ochoreniami.1

Čo sa stane s nadmerným obsahom cholesterolu?

Vaše telo dostáva cholesterol z dvoch zdrojov: endogénneho (produkovaného vaším telom) a exogénneho (získaného zo stravy).2 Každá jedna bunka tela môže v prípade potreby produkovať cholesterol. Bunky ho však nedokážu efektívne rozkladať. Prebytočný cholesterol sa teda transportuje do pečene, ktorá ho z tela vylúči cez črevo. Cholesterol obsahujú aj rôzne potraviny, ktoré konzumujete. Takže jedlo, ktoré konzumujete , ovplyvňuje hladinu cholesterolu. Cholesterol zo stravy sa vstrebáva tenkým črevom a prechádza do krvi. Nadbytok cholesterolu v krvi sa môže hromadiť na stenách krvných ciev, čím sa zužujú a zvyšuje sa riziko kardiovaskulárnych ochorení.1

Zdroje cholesterolu v strave

Odporúčaný príjem cholesterolu v strave je < 200 mg/deň alebo < 300 mg/deň.3 Je však dôležité poznať zdroje cholesterolu.

Potraviny s vysokým obsahom cholesterolu

Medzi potraviny bohaté na cholesterol patria:3

 • vajcia,
 • mliečne výrobky,
 • mäso.

Medzi jedlá, ktoré majú vysoký obsah cholesterolu, patria:3

 • miešané hovädzie jedlá,
 • hamburgery,
 • vajcia a jedlá s obsahom vajec,
 • pizza,
 • cestoviny,
 • mliečne dezerty.

Uvádzame zoznam niektorých potravinových položiek s príslušným obsahom cholesterolu (tabuľka č. 1):4

Tabuľka č. 1: Obsah cholesterolu v niektorých potravinách

Potravina

Porcia

Obsah cholesterolu (v mg)

Mlieko (s nízkym obsahom tuku)

1 šálka (cca 250 ml)

10

Mlieko (bez tuku)

1 šálka (cca 250 ml)

4

Mlieko (plnotučné)

1 šálka (cca 250 ml)

33

Jogurt (plnotučný)

1 šálka (cca 250 ml)

29

Jogurt (bez tuku)

1 šálka (cca 250 ml)

10

Tvaroh (nízkotučný)

1 šálka (cca 250 ml)

10

Čedar

1 28,35g

30

Nasýtené a nenasýtené tuky

Existujú dva hlavné typy cholesterolu alebo tukov v potravinách: nasýtené a nenasýtené. Väčší príjem nasýtených tukov zvyšuje hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL), zatiaľ čo príjem nenasýtených mastných kyselín podporuje hladinu lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL).5 Zistite viac o týchto druhoch cholesterolu.

Zdroje nasýtených mastných kyselín v strave

Medzi zdroje nasýtených mastných kyselín patria:

 • maslo a masť,
 • smotana a súvisiace potravinové výrobky, napríklad kyslá smotana,
 • mastné mäso, napríklad bravčové,
 • syr.

Zdroje nenasýtených mastných kyselín

Medzi zdroje nenasýtených mastných kyselín patria:5

 • rastlinné oleje, ako je olivový olej a slnečnicový olej,
 • orechy a semená,
 • mastné ryby, napríklad makrela, tuniak a losos,
 • avokádo.

Aby ste si udržali hladinu cholesterolu, je dobré nahradiť potraviny s vysokým obsahom cholesterolu alebo potraviny bohaté na nasýtené mastné kyseliny potravinami, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny.7

Prečítajte si o receptoch s nízkym obsahom cholesterolu.

Potraviny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu

Hladinu cholesterolu pomáhajú znížiť rôzne zložky potravín. Medzi ne patria:2,6 – 9

 • fytosteroly: sú súčasťou vonkajšej výstelky buniek v rastlinách a majú podobné funkcie ako cholesterol v živočíšnych bunkách. Rastlinné oleje sú bohaté na fytosteroly. Malé množstvo fytosterolov sa nachádza aj v orechoch, strukovinách, obilninách, zelenine a čerstvom ovocí. Konzumácia 2 g fytosterolov denne znižuje hladinu celkového a LDL cholesterolu v krvi;
 • rozpustná vláknina: Pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu. Medzi zdroje rozpustnej vlákniny patria:
 • pektíny: sú prítomné v bunkových stenách pomarančovej kôry a jablčných výliskov,
 • β-glukány: nachádzajú sa v obilných otrubách, ako je ovos, jačmeň a v kvasniciach,
 • fruktány: sú prítomné v rôznych druhoch ovocia, zeleniny a v mede,
 • gumy: nachádzajú sa v strukovinách, semenách, výťažkoch z rastlín a v morských riasach,
 • rezistentný škrob: nachádza sa v zemiakoch, kukurici a surovom nezrelom banáne,
 • fosfolipidy: pomáhajú znižovať hladinu celkového cholesterolu a prirodzene sa vyskytujú v svalovej výžive, sóji, vaječnom žĺtku a arašidoch;
 • kyselina stearová: všetky jedlé oleje a tuky sú bohaté na kyselinu stearovú. Kyselina stearová môže znížiť hladinu LDL cholesterolu.

Je potrebné poznamenať, že rôzne výživové doplnky s prísadami, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, tiež pomáhajú pri kontrole hladín cholesterolu, najmä ak sú spojené so zmenami stravovania.

Prečítajte si ďalšie informácie o výživových doplnkoch.

Recepty s nízkym obsahom cholesterolu

Ak sú vaše hodnoty cholesterolu vysoké, lekár vám možno odporučil diétu s nízkym obsahom tukov a cholesterolu. Strava s nízkym obsahom cholesterolu vám môže pomôcť dosiahnuť normálnu hladinu cholesterolu.

Inšpirujte sa týmito receptami s nízkym obsahom cholesterolu.

Čítaj viac

Dobrý a zlý cholesterol

Cholesterol naviazaný na molekuly, ktoré ho prenášajú z krvi do pečene, je známy ako dobrý cholesterol. Zatiaľ čo cholesterol naviazaný na molekuly, ktoré mu umožňujú akumuláciu na výstelke krvných ciev, sa označuje ako zlý cholesterol.

Čítaj viac

Posúdené lekárom zo spoločnosti Viatris 01 December 2020

 • Zdroje

  1. Jesch ED, Carr TP. Food ingredients that inhibit cholesterol absorption. Prev Nutr Food Sci. 2017;22(2):67–80.
  2. Cox RA, García-Palmieri MR. Cholesterol, Triglycerides, and Associated Lipoproteins. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, (eds). Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edn. Butterworths: Boston,1990.
  3. Griffin JD, Lichtenstein AH. Dietary cholesterol and plasma lipoprotein profiles: Randomized-controlled trials. Curr Nutr Rep. 2013;2(4):274–282.
  4. UCSFhealth.org. Cholesterol Content of Foods. Available at: https://www.ucsfhealth.org/education/cholesterol-content-of-foods Accessed on: 18 November 2019.
  5. InformedHealth.org. High cholesterol: Does reducing the amount of fat in your diet help? 2013. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279315/ Accessed on: 18 November 2019.
  6. European Heart Journal. ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias. Available at: https://academic.oup.com/eurheartj/advance-article/doi/10.1093/eurheartj/ehz455/5556353. Accessed on: 18 November 2019.
  7. Thakur BR, Singh RK, Handa AK. Chemistry and uses of pectin: A review. Crit Rev Food Sci Nutr. 1997;37(1):47–73.
  8. Fedewa A, Rao SS. Dietary fructose intolerance, fructan intolerance and FODMAPs. Curr Gastroenterol Rep. 2014;16(1):370.
  9. Birt DF, Boylston T, Hendrich S, et al. Resistant starch: Promise for improving human health. Adv Nutr. 2013;4(6):587–601.