
Na čo si dať pozor pri horskej turistike?
Slovensko je krajina ako stvorená pre horskú turistiku. Miestne hory lákajú najmä v letných mesiacoch tisíce turistov. Pohyb po horách je blahodarný a prospieva celkovej pohode človeka. Je ideálnou formou odpočinku, pretože znižuje stres a zlepšuje koncentráciu. Pred žiadnou túrou by sme však nemali podceniť prípravu, a to nielen z hľadiska vhodného vybavenia, ale najmä dostatočnej fyzickej kondície.
Do hôr jedine pripravený
Základom každej bezpečnej návštevy hôr je pevná obuv, nepremokavé oblečenie, dostatok vody, desiata a minerálne látky na doplnenie. Turisti by sa mali pohybovať po značených turistických chodníkoch a riadiť sa pokynmi horskej služby. Pri pohybe na horách by ste mali dbať na zvýšený pozor na náročnosť terénu, aby ste sa vyvarovali pádom, pomliaždeninám, podvrtnutiu nohy alebo dokonca zlomeninám. Dôležité je tiež dobre poznať svoju kondíciu, pretože pri náročnejšom výstupe sa môžu ukázať zdravotné problémy, ktoré mohli byť doteraz skryté.
Skrytý strašiak, ktorý nám môže na túre pekne zavariť
Podľa WHO zomrie každý rok na srdcovo-cievne ochorenie 17,9 milióna ľudí. Na Slovensku je dlhodobo vysoký počet pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ročne mu podľahne až 52 % ľudí. Môže za to ateroskleróza, ktorá bezprostredne súvisí s vysokou hladinou tzv. zlého LDL cholesterolu v krvi. Dôsledkom toho môže byť infarkt alebo náhla cievna mozgová príhoda.
„Cholesterol je pre naše telo celkom zásadný. Ľudský organizmus bez neho nevie fungovať. Reč je však o tom „dobrom“ HDL cholesterole. V tele však máme aj „zlý“ LDL cholesterol, ktorý sa nám ukladá v stene artérií a je veľkou hrozbou. Tento cholesterol by sme mali udržať čo najnižšie,“ vysvetľuje doktor Ivan Majerčák, kardiológ a prezident Ligy proti obezite.
Problém je, že o zvýšenom „zlom“ cholesterole často nevieme. Nebolí a u mladých ľudí sa nijako neprejavuje. V prípade, že je vysoký dlhodobo, môže spôsobiť zúženie ciev alebo ich upchatie, čo môže viesť k infarktu, cievnej mozgovej príhode, nedokrveniu dolných končatín či postihnutiu obličiek. Z krásnej túry medzi vrcholkami Tatier sa tak jednoducho môže stať holý boj o život. Osvojiť si znalosť prvej pomoci, a to nielen kvôli pohybu na horách, je tak veľmi žiaduce.
Majte cholesterol pod kontrolou
Na hladinu cholesterolu majú vplyv tri faktory: zdravá strava, fyzická aktivita a pravidelná kontrola. „Vo svojej praxi sa stretávam s prekvapením pacientov, keď im poviem, že zlý cholesterol môžu znížiť najmä stravou a tabletkami a dobrý si môžu zvýšiť pravidelným pohybom,“ dodáva pán doktor Majerčák.
Ako začať
Pokiaľ sa teda chystáte na turistiku, ale nemáte dostatočne natrénované, vyberte si zo začiatku menej náročné trasy a rýchlosť chôdze stupňujte pomaly a postupne. Aj chodenie po horách vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu. A ak úplne začínate, odporúčame najprv dlhšie prechádzky, poriadne sa predtým aj potom pretiahnite a počas prestávok dodržujte pitný režim. Pravidelná turistika znižuje vysoký krvný tlak a zlepšuje hladinu „dobrého“, teda HDL cholesterolu. Navyše vďaka chodeniu do kopca, ktoré si vyžaduje hlboký nádych a výdych, sa vám okysličia orgány a zlepší kapacita pľúc.
Zmenu životného štýlu je možné doplniť užívaním prírodného výživového doplnku ArmoLIPID PLUS, ktorý obsahuje bioaktívne zložky izolované z rastlín. Jedna z nich, berberín, prispieva k normálnej hladine cholesterolu. Kyselina listová prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu. Podstatnou súčasťou sú aj antioxidanty v podobe jedného z najúčinnejších prírodných antioxidantov, ktorým je astaxantín a koenzýmu Q10. Jeho nedostatok spôsobuje mitochondriálnu dysfunkciu.