
Mylné informácie o cholesterole môžu ohrozovať naše zdravie
Vysoký cholesterol nebolí, môže nám však spôsobiť nemalé komplikácie. Najmä vtedy, ak máme o cholesterole množstvo nesprávnych informácií. S kardiológom a obezitológom MUDr. Ivanom Majerčákom sme sa pozreli na najčastejšie mýty o cholesterole.
Na internete dnes nájdeme mnohé domáce rady, ktoré však nie sú od odborníkov. Slováci kontrolu hladiny cholesterolu často podceňujú a neuvedomujú si následky. Zvýšená hladina cholesterolu sa spája s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré na Slovensku spôsobujú ročne dvakrát viac úmrtí ako rakovina. Cholesterol sa ukladá v stene artérií a spôsobuje arteriosklerózu, teda ochorenie tepien, pri ktorom sa obmedzuje prietok krvi a môže dôjsť k infarktu. Preto je dôležité poznať svoj organizmus. Aké sú najčastejšie mýty o cholesterole, na ktoré by sme si mali dávať pozor?
Vlašské orechy obsahujú veľa cholesterolu
Jedným z omylov je nerozlišovanie tuku a cholesterolu. „Ľudia často nevedia čo obsahuje veľa cholesterolu. Predstavujú si, že sú to mastné jedlá, bôčik, slanina. Nevedia, ktoré orechy sú zdravšie. Často sú prekvapení, že náš vlašský orech patrí medzi najzdravšie. Dôležitá je aj edukácia o „skrytých tukoch“. Tie sú napríklad v rôznych „keksíkoch“, ale aj v syroch,“ uvádza MUDr. Ivan Majerčák a dodáva: „Základným problémom je, že sa vlastne nemali kde naučiť, čo je to zdravá strava a množstvo protichodných informácií nájdu v informačnom kanále Dr. Google.“ Dôležité je teda vedieť rozoznať, ktoré tuky sú tie zdravšie. Pre zdravie prospešné sú skôr rastlinné tuky, teda za studena lisované oleje ako olivový alebo ľanový olej.
Cesnak a jeho vplyv na cholesterol
Vetu soľ nad zlato pozná skoro každý. Pre zdravú hladinu cholesterolu však soľ prospešná nie je. Vhodnejšie je nahradiť ju bylinkami. Pacienti však prichádzajú do kardiologickej ambulancie aj s inými chybnými informáciami o jedle: „V súvislosti s tlakom a cholesterolom je populárny asi najviac cesnak, ktorý samozrejme neškodí, ale ak by som si chcel zvýšenú hladinu cholesterolu liečiť len cesnakom, tak by som mal byť „trvale asi na homeoffice,“ upresňuje odborník a dodáva, že cesnak teda vôbec nemá také účinky na cholesterol, aké sa mu pripisujú.
Antikoncepcia zvyšuje hladinu cholesterolu
„Pacienti chodia do ambulancie s množstvom „zázrakov“, ktoré našli na internete,“ hovorí MUDr. Majerčák. Sú to napríklad informácie o spaľovačoch tukov, byliniek na detoxikáciu organizmu alebo o antikoncepcii, ktorým sa tiež pripisujú mylné účinky na cholesterol.
Pohyb nie je až tak potrebný
Chybné informácie majú Slováci aj o vplyve pohybových aktivít. „Pacienti, už dnes vedia, že máme dobrý a zlý cholesterol, no prekvapivá je pre nich informácia, že zlý cholesterol znižujeme hlavne stravou a tabletkami a dobrý si vedia zvýšiť pravidelnou pohybovou aktivitou. Netušia, že pohyb má taký vplyv na hladinu cholesterolu,“ dodáva obezitológ a kardiológ. Pohybovými aktivitami nemusí byť len náročné cvičenie s činkami, pre zdravie organizmu je prospešná aj dlhá prechádzka. „Ľudia si počas pravidelnej pohybovej aktivity uvedomia, že pohyb nielen zvyšuje energetický výdaj, ale má aj množstvo ďalších pozitívnych účinkov. Mnohí si uvedomia, že zlý pocit zo seba samého, zlý dojem zo svojej telesnej schránky, ktorý pripisovali len nadbytočným kilogramom, často pramení z totálnej fyzickej nevýkonnosti a zo straty kondície,“ dodáva odborník.
Zlý cholesterol sa týka len starších
Mnohí si myslia, že problémy s cholesterolom majú len staršie vekové skupiny. Nie je to pravda. „Zaujímavú štúdiu urobili v Maďarsku. Merali elasticitu artérií u detí v škôlke. Zistili, že ku zvýšeniu tuhostí artérií dochádza už u malých detí. Takže o svoju hladinu cholesterolu by sme sa mali zaujímať už ako deti,“ hovorí MUDr. Ivan Majerčák. Tuhosť artérií sa dnes začína kaziť už aj u 12-ročných detí. „Ako u dospelých, tak aj u detí platí, že ak je ich pás viac než polovica ich výšky, sú ohrozenou skupinou. Minimálne u tejto skupiny detí by sme sa mali zamerať na vyšetrenie hladiny tukov v krvi,“ dodáva odborník. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi nespôsobuje bolesť a často sa o ňu začneme zaujímať až keď je neskoro.
Ignorácia cholesterolu
Ďalšou chybou je neudržiavanie zdravej hladiny. Ak máme cholesterol v dobrej hladine, neznamená to, že sa nemôže zmeniť. Udržiavanie zdravého životného štýlu je alfou a omegou. Nápomocný a jedným z vhodných doplnkov je produkt na prírodnej báze ArmoLIPID Plus od spoločnosti Viatris. Obsahuje bioaktívne zložky izolované z rastlín (berberín, polikozanol a astaxantín) a k normálnej hladine cholesterolu prispieva berberín. Kyselina listová prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu. Podstatnou súčasťou je astaxantín a koenzým Q10. Nedostatok koenzýmu Q10 spôsobuje mitochondriálnu dysfunkciu.
O spoločnosti Viatris
VIATRIS, je nová globálna farmaceutická spoločnosť, ktorá vznikla v novembri 2020 spojením spoločnosti Mylan a Upjohn, staršej divízie spoločnosti Pfizer. Zahŕňa široké globálne portfólio s viac ako 1 400 molekulami v takmer všetkých hlavných terapeutických oblastiach, vrátane najlepších ikonických originálnych produktov, ako aj globálnych značiek, komplexných generických, biosimilárnych a voľnopredajných liekov. VIATRIS ponúka kvalitné možnosti liečby od kardiológie až po onkológiu vo viac ako 10 terapeutických oblastiach, pokrývajúcich širokú škálu neprenosných a infekčných chorôb.
Jedna tableta Armolipidu plus obsahuje 588 mg suchého extraktu dráča indického (Berberis aristata) (čo zodpovedá 500 mg chloridu berberínu), 200mg červenej fermentovanej ryže (čo zodpovedá 3mg monakolínu K), 10 mg polikozanolu, 200 ꙡg kyseliny listovej, 2mg koenzýmu Q10 a 0,5mg astaxantínu.
Velkost balenia: 30 alebo 60 tabliet
Pred použitím si prečítajte informácie o použití na vonkajšom obale
alebo v príbalovom letáku.
Distribútor: MEDA Pharma spol. sr.o., Trnavská cesta 50, 821 02 Bratislava