Stratégie prevencie a kontroly vysokého cholesterolu
Na liečbu alebo kontrolu vysokých hladín cholesterolu sú k dispozícii rôzne spôsoby liečby. Najčastejšie používanými prístupmi sú zmeny životného štýlu, nefarmakologická a farmakologická intervencia.1

Na základe úrovne rizika každého pacienta stanoví ošetrujúci lekár konkrétny cieľ a začne sa vhodná liečba na zníženie hladiny zlého cholesterolu. U pacientov s nízkym/stredným rizikom môže byť liečbou zásah do stravovania a životného štýlu, zatiaľ čo u pacientov s vysokým/veľmi vysokým rizikom sa pridáva farmakologická liečba.
Pomáhajú zásahy do stravovania a životného štýlu?
Nasledujúce zásahy týkajúce sa stravy a životného štýlu pomáhajú pri prevencii alebo liečbe vysokých hladín cholesterolu:1
- Úbytok telesnej hmotnosti: Keďže sú nadváha a obezita príčinnými faktormi dyslipidémie, Európska spoločnosť pre aterosklerózu (EAS)/Európska kardiologická spoločnosť (ESC) odporúča zníženie kalorického príjmu a zvýšenie energetického výdaja u pacientov s nadváhou alebo brušnou adipozitou. Pacienti s indexom telesnej hmotnosti (BMI) ≥ 25 až 30 kg/m2 majú nadváhu a pacienti s BMI ≥ 30 kg/m2 sú obézni. Aj mierny úbytok hmotnosti o 5 % – 10 % bazálnej hmotnosti zlepšuje hladinu cholesterolu a pozitívne ovplyvňuje rizikové kardiovaskulárne (KV) faktory. Na zlepšenie chudnutia odporúčame nižší príjem energeticky výdatných jedál a kalorický deficit 300 – 500 kcal/deň.
- Fyzické cvičenie: Redukciu hmotnosti je možné navodiť pravidelným cvičením. Cvičenie so strednou intenzitou pomáha pacientovi zvládať vysoké hladiny cholesterolu. Európska spoločnosť pre aterosklerózu (EAS)/Európska kardiologická spoločnosť (ESC) odporúča pravidelné fyzické cvičenie najmenej 30 minút každý deň.
- Zmeny v strave:
- Tuky: Nasýtené tuky by nemali tvoriť viac ako 7 % celkového kalorického príjmu u pacientov s hypercholesterémiou a nie viac ako 10 % u pacientov s normálnymi hladinami lipidov. Hlavným zdrojom príjmu tukov by mali byť polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA) a mononenasýtené mastné kyseliny (MUFA).
- Sacharidy: Príjem sacharidov by mal byť obmedzený na 45 % – 55 % celkovej energie. Pacientom možno odporučiť, aby konzumovali celozrnné obilniny, strukoviny, zeleninu a ovocie. Príjem cukru by nemal presiahnuť 10 % celkovej energie.
- Alkohol a fajčenie: Ak nie sú hladiny triacylglycerolov zvýšené, odporúčajte konzumáciu alkoholu s mierou (< 10 g/deň pre ženy aj mužov). Odvykanie od fajčenia znižuje riziko KVO.
- Výživové doplnky a funkčné potraviny
Výživové doplnky a funkčné potraviny na liečbu dyslipidémií
Inovatívne výživové stratégie pomáhajú pri liečbe dyslipidémie. Častejšie sa používajú tieto funkčné výživové doplnky:1
- Fytosteroly: Konkurujú s cholesterolom o absorpciu v čreve, čím znižujú hladinu celkového cholesterolu v krvi. Najbežnejšími fytosterolmi sú kampesterol, sitosterol a stigmasterol. Tieto fytosteroly sú prirodzene prítomné v rastlinných olejoch a do istej miery v ovocí, strukovinách a obilninách. Konzumácia 2 g fytosterolov denne znižuje LDL cholesterol a celkový cholesterol o 7 % – 10 %.
- Vláknina v strave: denná dávka 3 – 10 g vlákniny (v závislosti od typu) pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu.
- Nenasýtené mastné kyseliny: konzumácia rastlinného oleja a rýb bohatých na n-3 mastné kyseliny znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Denná dávka 2 – 3 g nenasýtených mastných kyselín prispieva k 30 % zníženiu hladiny triacylglycerolov.
- Polikozanol a berberín: polikozanol znižuje hladinu LDL cholesterolu a triacylglycerolov a zlepšuje hladinu HDL cholesterolu. Rôzne štúdie preukázali účinok berberínu na hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov.
- Monakolín K a červená fermentovaná ryža: červená fermentovaná ryža je zdrojom fermentovaného pigmentu. Monakolín K v červenej fermentovanej ryži pomáha znižovať hladinu celkového a LDL cholesterolu. Pri správnom stravovaní sú k dispozícii rôzne výživové doplnky obsahujúce červenú fermentovanú ryžu na úpravu hladiny cholesterolu.
Čítajte ďalej, aby ste získali viac informácií o nefarmakologických intervenciách.
Ako pomáhajú farmakologické intervencie pri znižovaní hladín cholesterolu?
Odporúčania Európskej kardiologickej spoločnosti/Európskej spoločnosti pre aterosklerózu (EAS) odporúčajú nasledujúcu skupinu liekov:
- Statíny: Znižujú syntézu cholesterolu prevenciou aktivity 3-hydroxy-3-metylglutaryl (HMG)-CoA reduktázy.1 Statíny sú liečbou vysokej hladiny cholesterolu prvej línie.2
- Sekvestranty žlčových kyselín: kolestipol a cholestyramín sú živice viažuce žlčové kyseliny. Pôsobia nepriamo tým, že bránia vstupu žlčových kyselín do krvi, čo zvyšuje metabolizmus cholesterolu.1
- Inhibítory absorpcie cholesterolu: Ezetimib účinkuje inhibíciou absorpcie cholesterolu z čreva bez zmeny absorpcie živín rozpustných v tukoch.1
- Kyselina nikotínová: inhibuje diacylglycerol acyltransferázu-2 znižovaním sekrécie VLDL. Zvyšuje tiež hladinu HDL cholesterolu a apolipoproteínu A1.1
ArmoLIPID PLUS®
ArmoLIPID PLUS® je doplnok výživy, ktorý môže pomôcť kontrolovať hladinu cholesterolu okrem zdravej stravy a cvičenia.
Hodnotenie pacienta
Hodnotenie pacienta s vysokou hladinou cholesterolu zahŕňa zistenie príčiny a rizikového faktora, ktoré s tým súvisia.
Posúdené lekárom zo spoločnosti Viatris 01 December 2020
-
Zdroje
- European Heart Journal. ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias. Available at: https://academic.oup.com/eurheartj/advance-article/doi/10.1093/eurheartj/ehz455/5556353 Accessed on: 06 November 2019.
- Feingold KR, Grunfeld C. Cholesterol Lowering Drugs. In: Feingold KR, Anawalt B, Boyce A, et al., (eds). Endotext. South Dartmouth (MA): MDText.com, 2000.